Program dla małych firm sprawdzi się w takim samym stopniu, jak te wdrażane w dużych przedsiębiorstwach? Komu powierzyć wdrożenie systemu i czym się kierować przy wyborze? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytanie dotyczące systemów dla małych firm.
Jak dobrać właściwy program dla małych firm?
To dość popularne pytanie, szczególnie jeśli właściciele przedsiębiorstwa nie chcą inwestować wielkich kwot w systemy informatyczne. Pierwsza styczność z tematem dotyczącym systemu to przeważnie myśl, że takie rozwiązanie nie przyda się w danej firmie, jest na nią za duże lub za drogie. A właśnie wybór zazwyczaj ułatwiają co najmniej dwa aspekty – analiza przedwdrożeniowa oraz cena oprogramowania.
Analiza przedwdrożeniowa
Temat poruszany setki razy i nie do ominięcia wśród profesjonalnych firm oferujących oprogramowanie. Żadna z poważnych firm nie podejmie się wdrożenia systemu dla Klienta bez odpowiedniej analizy. Specjaliści muszą zapoznać się z profilem przedsiębiorstwa, jego oczekiwaniami, by we właściwy sposób zaimplementować system, a następnie przeszkolić przyszłych użytkowników. Oprócz tego analiza pozwala określić wstępny koszt zakupu oraz całego wdrożenia rozwiązania.
Koszt systemu ERP
Odpowiadaliśmy już na pytanie „ile kosztuje system ERP„. Można pokusić się o stwierdzenie, że „co firma, to inny koszt”. Dlaczego? Ponieważ na ostateczną cenę ma wpływ nie tylko ilość stanowisk, na których ma pracować system, ale również moduły, jakie mają zostać wdrożone.
Przeważnie przedsiębiorstwo, które decyduje się na system informatyczny sprawdza oferty kilku producentów oraz parterów. Choć jak już wspomnieliśmy kluczowa może być cena, ale nie ona ostatecznie wpływa na wybór systemu.
Wybór firmy informatycznej
Wybór firmy informatycznej opiera się także na odpowiednim wdrożeniu oraz wsparciu powdrożeniowym. To kolejny aspekt, na który uwagę zwracają właściciele firm zainteresowanych nowym oprogramowaniem. Od ceny ważniejsza okazuje się funkcjonalność systemu.
Jeśli dane przedsiębiorstwo poszukuje elektronicznego obiegu dokumentów, modułu CRM i Business Intelligence, to musi liczyć się z tym, że taki zestaw będzie droższych od systemu z jedną funkcjonalnością, np. programem do wystawiania faktur.
Czy to się opłaca?
Tak naprawdę nie ma znaczenia czy system będzie pracować w małej firmie, czy zostanie wykorzystane do pracy w dużym przedsiębiorstwie. Większość rozwiązań informatycznych działa na podobnej zasadzie, a ich moduły są mocno do siebie zbliżone. Najważniejsza odpowiedź w sprawie opłacalności systemu brzmi: tak, opłaca się zainwestować w system informatyczny.
Szybsze i ułożone funkcjonowanie przedsiębiorstwa, dostęp do dokumentów w każdym momencie i analizowanie otrzymanych raportów to tylko część zalet, jakie posiada oprogramowanie dla firm.
Chcesz wdrożyć system u siebie? Nie wiesz jakie oprogramowanie będzie właściwe? Zadzwoń do nas 32 263 00 00 lub skorzystaj z formularza. Nasi specjaliści są do dyspozycji.