Budżetowanie – czy tego potrzebuje firma?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Budżetowanie to jeden z ważniejszych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Odpowiednio wdrożone metody budżetowania pozwalają działać szybciej i sprawniej podejmować wszelkie decyzje. Prezentujemy działanie oprogramowania wykorzystywanego do budżetowania.

Budżetowanie w przedsiębiorstwie

Budżetowanie w przedsiębiorstwie – czy jest potrzebne?

Z opisu widniejącego na stronie producenta oprogramowania do budżetowania wynika, że to jeden z niezbędnych procesów, by firma sprawnie funkcjonowała. Każda z metod oraz narzędzi to właściwe realizowanie działań ustalonych przez osoby decyzyjne w przedsiębiorstwie.

Jednak, czym jest budżetowanie? Z definicji to jeden z kilku instrumentów rachunkowości zarządczej, która wspomaga osiągnięcie celu w firmie. W jego skład wchodzi m.in.:

  • projektowanie budżetu
  • tworzenie i zatwierdzenie budżetu
  • kontrolowanie budżetu

Należy pamiętać, że planowanie, budżet i kontrola to tak zwany „związek dwukierunkowy”. Oznacza to wzajemną relacje, która powoduje potrzebę ciągłego rewidowania ustalonych założeń. Dzięki temu, np. zarządzanie projektami budowlanymi staje się o wiele prostsze. Lecz to nie jedyna branża, która w pełni wykorzystuje możliwości oprogramowania.

Metody budżetowania – skuteczne wykonanie działań

Wdrażając właściwe metody budżetowania można w stu procentach wykorzystać finanse i usprawnić podejmowanie decyzji, które dotyczą produkcji lub inwestycji. Przykładem jest zarządzanie kosztami czy sprzedażą. To także możliwość kontrolowania oraz porównywania rzeczywistych kosztów z tym, co zostało zaplanowane przez kierowników danego działu. Stała kontrola równa się z szybką analizą problemów i eliminowaniem działań, które nie przynoszą określonych celów.

Budżetowanie w firmie - screen Connecto DMS

fot. Budżetowanie w firmie – screen Connecto DMS

Na obrazku budżet oraz szczegółowe zestawienie dokumentów rozliczeniowych, które miały wpływ na pozycję 1.3 Sprzęt. W tym przypadku to kilka faktur od podwykonawców i jedna kara zwrotu maszyn budowlanych.

System w pełni zintegrowany

To podstawowa kwestia przy wyborze programu, który ma odpowiadać za budżetowanie. Powinien on być intuicyjny i prosty w obsłudze, ale ponadto funkcjonalny z innymi modułami. Dotyczy to opisywanych na naszej stronie rozwiązań CRM, Business Intelligence oraz elektronicznego obiegu dokumentów. Oprogramowanie powinno integrować się również z systemami klasy ERP.

Łatwe działanie

Program w całości nadzoruje założenia firmy, co powoduje, że każdy dział przedsiębiorstwa wykonuje założone zadania na czas i wysoką skutecznością. Należy pamiętać, że budżet przygotowywany jest przez zespół, gdzie każda z osób prezentuje dane ze swojego działu. To z kolei daje możliwość określenia celów oraz kontroli działań.

Chcesz wdrożyć system do budżetowania? Zadzwoń 32 263 00 00

Artykuł stworzony na podstawie: http://www.connecto.pl/budzetowanie-w-przedsiebiorstwie

Budżetowanie – czy tego potrzebuje firma?

| Systemy DMS, Zajawka |