Harmonogramowanie produkcji to jedna z funkcjonalności systemu klasy ERP wykorzystywanej w tej branży. Niezwykle istotna, bowiem jej obecność pozwala działać szybciej, zmniejsza ryzyko błędu i ogranicza wydatki związane z eksploatacją maszyn. W ciągu ostatniego roku wzrosła popularność systemów informatycznych dla produkcji zarówno w większych firmach, jak i w sektorze MŚP.
Harmonogramowanie produkcji
Moduł pozwala na ułożenie operacji produkcyjnej w odpowiedniej kolejności. Umożliwia też bieżącą kontrolę dostępności sprzętu oraz pracowników, czy półproduktów niezbędnych do konkretnej produkcji. To ważna sprawa m.in. w przedsiębiorstwach, które wykorzystują maszyny z długim czasem rozruchu.
Funkcjonowanie modułu oparte jest o ustalony czas wykonywania danej operacji, dzięki czemu planista jest informowany o ewentualnych zmianach w harmonogramie. Wszelkie informacje wyświetlają się w postaci wykresu Gantta, który pozwala na edytowanie terminów oraz symulację prezentującą możliwości kolejnego zlecenia.
Symulowanie zlecenia odbywa się bez ingerencji w inne projekty. Należy pamiętać, że harmonogramowanie produkcji to tylko jedna z części, z jakich składa się oprogramowanie dla firm produkcyjnych.
Program do zarządzania produkcją – zalety
- Wsparcie wszystkich obszarów
Wykorzystanie systemu w przedsiębiorstwie ułatwia planowanie działań, harmonogramowanie oraz dostarcza informacje o wykonanych zadaniach na bieżąco. Wszelkie procesy są zautomatyzowane, co przekłada się na zwiększenie ilości wykonanych produktów.
- Kontakt z Klientem
Stałe raportowanie działań sprawia, że nasz kontakt z Klientem znacząco się poprawia. W przypadku opóźnień w realizacji zamówienia możemy ustalić nowy termin dostawy lub uruchomić kolejne zasoby, by zminimalizować przekroczenie umówionej wcześniej daty.
- Sprawna komunikacja na polu Dział Handlowy – Produkcja
Na oprogramowaniu dla produkcji zyskują też handlowcy, którzy mają możliwość tworzenia symulacji. Dzięki temu nie muszą o wszystko pytań kierowników produkcji, by odpowiedzieć na pytania i potrzeby klientów. Handlowcy otrzymują informacje o postępie prac oraz terminach realizacji kolejnych zamówień.
Inwestycja w program do zarządzania produkcją
Korzyści wynikające z wdrożenia oprogramowania widoczne są niemal od razu. Narzędzie samo sprawdza wszelkie krytyczne miejsca związane z produkcją (zagrożenia dla realizacji zamówienia, zaopatrzenie w potrzebne półprodukty, rentowność działań). Raporty spływają do osób wyznaczonych w systemie. Informacje te mogą być rozsyłane mailem, SMS-em lub komunikatem systemowym.
Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie? Zadzwoń 32 263 00 00 lub wypełnij poniższy formularz i umów się na prezentację systemu.