Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

13 złotych brutto wyniesie minimalna stawka godzinowa dla osób, które pracują na umowie zlecenie oraz umowach o świadczenie usług. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Nie wszystkich obejmie nowa, minimalna stawka.

Minimalna stawka godzinowa umowa zlecenie 2017

Obowiązkowa stawka minimalna 2017

13 złotych brutto to  minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie. Stawka będzie dotyczyć zleceniobiorców, a więc pracowników pracujących na podstawie umowy cywilnoprawnej (art. 734 i art. 750 kodeksu cywilnego).

To umowy dotyczące wykonania zlecenia albo świadczenia usługi dla przedsiębiorczy lub jednostki organizacyjnej.  Należy pamiętać, że minimalna stawka godzinowa na umowie zlecenie będzie też obowiązkowa przy przetargach publicznych.

Kogo nie obejmie minimalna stawka godzinowa?

Stawka nie obejmie osób, które same decydują, w jakim miejscu i czasie wykonają pracę i otrzymują wynagrodzenie prowizyjne. Nie obejmie też umowy opiekuńczej oraz prowadzenia rodzinnego domu pomocy. Stawka nie będzie obejmować opieki na dziećmi w trakcie wycieczki, która trwa dłużej niż jeden dzień, a także opieki na dzieckiem w ramach pieczy zastępczej.

Stawka godzinowa na umowie zleceniu uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku. Dlatego stawka godzinowa będzie zwiększać się proporcjonalnie do wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Przy wynagrodzeniu minimalnym 2000 PLN w 2017 roku, stawka za godzinę pracy na umowie zlecenie wyniesie 13 złotych brutto.

Ewidencja czasu pracy

Nie ma jednego sposobu, który obrazuje prowadzenie ewidencji czasu pracy. Ewidencja ma być zależna od indywidualnego ustalenia między zleceniobiorcą a zleceniodawcą. Dopiero w przypadku, kiedy strony tego zrobią, wtedy zleceniobiorca jest zobowiązany, by przedstawić zleceniodawcy liczbę przepracowanych godzin. Może to zrobić pisemnie albo elektronicznie.

Wprowadzenie stawki minimalnej ma swoje zadanie

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znajdziemy informację, że głównym celem zwiększenia minimalnej stawki godzinowej walka z nadużyciem umów cywilnoprawnych. Wprowadzenie nowej stawki pozwoli też wyrównać poziom zarobków wśród pracowników, którzy zarabiają najmniej.

Sama ustawa pozwala na likwidacje niższego wynagrodzenia dla każdego pracownika, który jest zatrudniony w pierwszym roku pracy. Z uzasadnienia wynika, że ma to przeciwdziałać dyskryminacji młodych pracowników.

Tekst przygotowany we współpracy z Biurem Rachunkowym Consigno w Sosnowcu

13 złotych – minimalna stawka godzinowa na umowie zlecenie

| Gorące |