Znaczna część firm produkcyjnych wciąż korzysta z arkuszy kalkulacyjnych, aby planować i realizować zlecenia produkcyjne. Przeżywamy obecnie rozkwit polskiej branży produkcyjnej i nawet najmniejsze przedsiębiorstwa z roku na rok notują co raz większe przyrosty obrotów.
Najwyższy czas zamienić arkusze kalkulacyjne, papier i inne niestandardowe rozwiązania na zintegrowany system informatyczny przeznaczony dla firm o profilu wytwórczym. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak działają takie narzędzia, dla kogo zostały stworzone i gdzie można je kupić.
2. Zarządzanie produkcją – po co w ogóle jest system
3. Gdzie kupić system do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Oprogramowanie do zarządzania produkcją to najczęściej określenie nadawane zintegrowanemu systemowi informatycznemu klasy ERP wyposażonemu w moduł do zarządzania produkcją, zamówieniami i zarządzaniem zleceniami.
Oprogramowanie ERP to narzędzie pozwalające na zarządzanie wszystkimi procesami w firmie w ramach jednej bazy danych. Oprócz zarządzania produkcją znajdziemy tam moduły odpowiedzialne między innymi za handel, magazyny, kadry, księgowość czy środki trwałe.
Zarządzanie produkcją – po co w ogóle jest system
Głównymi zadaniami systemu do zarządzania produkcją jest uporządkowanie wszystkich procesów związanych z przygotowaniem planu produkcyjnego i realizacją zleceń. Do najważniejszych funkcji systemu ERP odpowiedzialnego za produkcję należą:
• Rejestracja Zleceń – może odbywać się dwojako. Zlecenia mogą być rejestrowane przez handlowców, którzy w porozumieniu z działem produkcyjnym tworzą wyceny, a następnie rejestrują zamówienia od klienta.
Alternatywnie klient może skorzystać z panelu B2B, w którym wykorzysta konfigurator produktu lub wewnętrzny sklep internetowy, aby zamówić wybrane produkty. Dzięki temu, że system jest zintegrowany – zamówienia mogą być automatycznie przekształcone w zlecenia produkcyjne i trafić do kierownika produkcji.
• Tworzenie harmonogramu produkcyjnego – dobry system informatyczny do zarządzania produkcją automatycznie stworzy plan produkcji w oparciu o wszystkie kluczowe czynniki takie jak produkty do wykonania, obłożenie ścieżek technologicznych, przezbrojenia maszyn, czy braki surowców i półproduktów.
• Pilnowanie zapasów materiałów i półproduktów – brak odpowiedniej ilości surowców, półfabrykatów i innych elementów musi być natychmiast sygnalizowany przez system, ponieważ może wpłynąć negatywnie lub całkowicie zatrzymać proces produkcyjny.
• Analizowanie kosztów produkcji – aby dokładniej wyceniać produkty i mieć kontrolę nad zyskiem, należy znać realne koszty wykonania produktu. System powinien uwzględniać wszystkie koszty bezpośrednie (robocizna, materiały), jak i pośrednie (koszty zarządu, utrzymanie działu handlowego, prototypowanie itp.)
Gdzie kupić system do zarządzania produkcją
Grupa Connecto od wielu lat jest partnerem krakowskiego Comarchu i od początku swojej działalności zbiera doświadczenie w zakresie wdrożeń systemów do zarządzania produkcją.
Umów się na prezentację w siedzibie Twojej firmy lub zdalnie przez internet, aby porozmawiać z profesjonalistami o korzyściach wynikających z inwestycji w oprogramowanie wspierające zarządzaniem produkcją. Zadzwoń 32 263 00 00 lub przejdź do zakładki kontakt.