Agile czy Waterfall?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Planujesz stosować nowoczesne metody zarządzania projektami? Prawdopodobnie słyszałeś już o metodykach „zwinnych” i „kaskadowych”. Nie masz pojęcia, na czym polegają i który wariant jest lepszy? Krótko omawiamy obie metody i wyjaśniamy różnicę. Dowiedz się, co wybrać – Agile czy Waterfall!

Metoda Agile i Waterfall – czym są?

Metoda Agile i Waterfall to dwie najpopularniejsze strategie tworzenia oprogramowania, które można stosować przy realizowaniu także innych projektów, nie tylko IT.

 

Agile (ang. zwinny) to metodyka stworzona w 2001 roku. W dużym uproszczeniu obejmuje prowadzenie działań planowanych etapowo, w kilkutygodniowych iteracjach (tzw. sprintach). Po wykonaniu sprintu wynik prac jest od razu poddawany testom. Członkowie zespołu powinni być w stanie na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się warunków i muszą szybko, „zwinnie” reagować.

Waterfall (ang. wodospad) jest metodyką tworzenia oprogramowania z 1970 roku. W jej ramach kolejne czynności wykonuje się jako odrębne fazy projektowe. Kaskadowy model pracy polega na sumiennym, terminowym wypełnianiu ustalonego z góry planu, a także wiąże się z prowadzeniem szczegółowej dokumentacji.

Agile czy Waterfall – co będzie lepsze?

Musisz zdecydować, co wybrać – Agile czy Waterfall? Obie metody mają swoje plusy i minusy, przez co lepiej sprawdzają się w określonych sytuacjach.

Agile to szybki, elastyczny i dynamiczny proces. W tym przypadku można na bieżąco znajdować i usuwać błędy, a nawet modyfikować projekt, bez ryzyka opóźnień. Model ten najlepiej sprawdza się przy stałej współpracy, przy której ogromne znaczenie ma doskonalenie ostatecznego produktu, a zarazem ma się większe środki i stały kontakt z klientem.

Waterfall jest procesem prostym, stabilnym i formalnym. Warto zdecydować się na niego wtedy, gdy ma się już doświadczony, dobrze zgrany zespół. Będzie najlepszy przy prostym, długofalowym projekcie ze stałym, z góry określonym budżetem. Jest też bezpiecznym wyjściem, kiedy firma nie może pozwolić sobie na nagłe zmiany albo gdy klient ma ograniczone zasoby i/lub nie może brać udziału w ciągłych konsultacjach.

Więcej o tym zagadnieniu przeczytasz tutaj: https://www.connecto.pl/agile-czy-waterfall-jak-dobrac-metodyke-do-projektu/.

Gdzie szukać specjalistów od metod?

Nie masz pojęcia, gdzie szukać specjalistów od metod Agile i Waterfall? Przy stosowaniu tych metod można zwrócić się po pomoc do doświadczonych fachowców, ale nie jest to konieczne. Ogromnym wsparciem będzie wdrożenie nowoczesnej platformy do zarządzania, która ułatwi komunikację, rozdysponowywanie zadań, wymianę danych itp. Doskonale sprawdzi się zarówno przy zwinnym, jak i kaskadowym modelu pracy.

 

Jesteś zainteresowany implementacją takiego rozwiązania w swojej firmie? Umów się na specjalne spotkanie, na którym przedstawimy Ci spersonalizowaną ofertę. Przygotujemy dla Ciebie funkcjonalny, prosty w obsłudze system modułowy, który wdrożymy stosując metodykę Agile lub Waterfall.

Zadzwoń na numer 32 263 00 00 lub wypełnij formularz w zakładce kontakt!

Agile czy Waterfall?

| Gorące, Systemy DMS |