System do zarządzania magazynem. Jak wybrać właściwy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

System zarządzania magazynem powinien wspomóc kontrolę dostępności towaru, ułatwić pracę magazynierów oraz umożliwić organizację taniego i szybkiego transportu. Co jeszcze musi  mieć system informatyczny wykorzystywany na magazynach?

Funkcjonalności systemu do zarządzania magazynem

Sam system magazynowy ma wspierać pracowników logistyki, by ich działania były bardziej efektywne, a po drugie umożliwiać analizowanie podejmowanych decyzji. Dobry system zautomatyzuje procesy zarządzania zapasami i wyeliminuje niedobory, a także ograniczy utraconą sprzedaż.

System zarządzania magazynem – warto wiedzieć

  • W każdym systemie znajdują się przeliczniki jednostek miar, które pozwalają przyjąć i wydać towar w opakowaniach o różnej wielkości
  • Oprogramowanie zawiera kody kreskowe
  • Możliwe jest realizowanie zamówień wewnętrznych oraz zlecania kompletacji. To sprawia, że pracownicy magazynowi mogą na bieżąco realizować  to, co zlecił dział handlowy
  • Głównym modułem działania w obszarze logistyki jest gospodarka magazynowa. To w niej zawarte są funkcjonalności związane z obrotem i wyceną na magazynie oraz samym zarządzaniem.
  • System zarządzania magazynem pozwala na przeglądanie stanów magazynowych wraz z wglądem w historię obrotów oraz prognozowanie przyszłych zestawień dla jednego oddziału firmy lub wszystkich.
  • Nadawanie numerów seryjnych pozwala na ewidencjonowanie numerów seryjnych dla towarów, które są przyjmowane oraz wydawane, dzięki czemu każdy ruch w firmie zostaje zarejestrowany

System zarządzania magazynem

Zarządzanie stanami magazynowymi

Wiele systemów umożliwia redagowanie terminu ważności partii w momencie przyjęcia dostawy, a ponadto kontrolę towaru, którego termin ważności się kończy. Możliwe jest także tworzenie tabeli kontrolnych pokazujących stan „minimum” lub „maksimum” w oparciu o analizy obrotów lub wybranych danych z systemu. Dzięki temu można zaplanować zapasy, np. podczas organizowania dni promocyjnych. W systemach znajdują się też arkusze inwentaryzacyjne, z których korzystanie ułatwia wspomniany już – czytnik kodów kreskowych.

Z systemem będzie szybciej i taniej

Efektywne planowanie transportu i mniejszy koszt jego realizacji  – to również powinien zagwarantować nam właściwy system. Wszystko przez szczegółowy wgląd do warunków handlowych ze spedycją, który pozwala od ręki sprawdzić najbardziej korzystną ofertę – pod względem ceny i szybkości dostarczenia zamówienia.

Każde zmówienie wysyłane jest bezpośrednio przez system zarządzania magazynem, co pozwala na ekspresowe drukowanie etykiety z danymi, a wtedy paczki nadawane są jeszcze tego samego dnia, w którym zostało złożone zamówienie i mocno ogranicza ryzyko. W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 32 263 00 00

System do zarządzania magazynem. Jak wybrać właściwy?

| Systemy ERP |