Wybór odpowiedniego systemu do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa to dopiero połowa sukcesu. Ogromne znaczenie ma jeszcze to, w jaki sposób zostanie on zaimplementowany w organizacji.Omawiamy, jak przeprowadzić skuteczne wdrożenie ERP!
Jak skutecznie wdrożyć system ERP?
Przedsiębiorcom często brakuje wiedzy na temat tego, jak skutecznie wdrożyć system ERP. Zagadnienie to jest bagatelizowane, ponieważ przejście na nowy system nie wydaje się niczym trudnym. W praktyce to skomplikowany, wieloetapowy proces.
Implementacja systemu ERP wiąże się z koniecznością przenoszenia wielu ważnych danych, a także obowiązkiem przeszkolenia pracowników w zakresie korzystania z nowych narzędzi. Przez to jest obarczona pewnym ryzykiem. Taka zmiana to prawdziwa rewolucja w sposobie funkcjonowania firmy, która powinna odbyć się w stosownym czasie oraz w odpowiednich warunkach.
Jakiekolwiek kłopoty mogą doprowadzić do poważnych błędów, opóźnień oraz wszystkich związanych z nimi konsekwencji. Z tego względu konieczne są odpowiednie przygotowania oraz wsparcie profesjonalistów. Samodzielna próba zmiany systemu może wywołać wiele problemów, które zakłócą normalne funkcjonowanie firmy, a do tego będą wyjątkowo trudne do rozwiązania.
Na czym polega wdrożenie?
Wdrożenie systemu ERP jest procedurą składającą się z następujących etapów:
- poinformowanie pracowników o nadchodzących zmianach i wybór terminu rozpoczęcia prac;
- analiza przedwdrożeniowa, mająca na celu ocenę obecnej sytuacji, a następnie identyfikację oraz rozwiązanie ewentualnych zagrożeń i problemów;
- gromadzenie, porządkowanie i ujednolicenie danych;
- projektowanie systemu (personalizacja i wstępne testy);
- szkolenie pracowników;
- właściwe wdrożenie i uruchomienie systemu (stopniowe przenoszenie danych, wprowadzenie kolejnych narzędzi i integracja z innymi wykorzystywanymi dotychczas programami, aplikacjami itp.).
Po wykonaniu wszystkich poniższych kroków firma nadal powinna móc liczyć na kompleksowe wsparcie ze strony specjalistów IT. Najlepiej, by dedykowany zespół był dostępny w razie jakichkolwiek pytań czy problemów z systemem. Przy okazji musi na bieżąco nadzorować jego stan techniczny i natychmiast reagować na ewentualne awarie czy zakłócenia.
Warto też zwrócić uwagę na to, że pomoc ze strony specjalistów może być potrzebna już na samym etapie wyboru systemu ERP. Przedsiębiorcom zdarza się inwestować w zbyt proste albo zbyt rozbudowane rozwiązania. W obu przypadkach otrzymują narzędzia niedostosowane do ich potrzeb i są niezadowoleni z efektów. W ten sposób tracą nie tylko pieniądze, ale też czas poświęcony na wdrożenie źle dobranego oprogramowania.
Kto może pomóc?
Przy wdrożeniu systemu ERP pomóc może zespół doświadczonych, wykwalifikowanych specjalistów IT. Najrozsądniej podczas wyboru oprogramowania zwrócić uwagę na to, czy jego dostawca zapewnia takie wsparcie w ramach sprzedaży produktu. Wtedy ma się pewność, że otrzyma się profesjonalną, kompleksową pomoc od osób, które tworzyły dane narzędzia i/lub pracują z nimi od wielu lat.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://www.connecto.pl/skuteczne-wdrozenie-erp-to-musisz-wiedziec/