Optymalizowanie przebiegu procesów biznesowych, jakie zachodzą w danej organizacji (ang. business process management, BPM). Zobacz, jak działa to w praktyce.
Zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) i korzyści
System informatyczny wspierający zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) pozwala właściwe kierowanie przepływem informacji, które dotyczą konkretnych działów.
- możliwe jest mapowanie, wizualizowanie oraz analizowanie tych procesów.
- każdy przebieg procesu w elektronicznych formularzach zapisu i kontroli danych można odzwierciedlić
- obieg dokumentu jest spójny z przebiegiem ustalonego procesu
- budowanie oraz nadzorowanie ścieżki zadania – workflow
Systemy BPM są proste w obsłudze
Przed wyborem systemu informatycznego, nie tylko tego do zarządzania procesami biznesowymi, należy sobie zadać pytania, które pozwolą skonfigurować systemy odpowiadający potrzebom firmy:
- co chcemy osiągnąć wdrażając system informatyczny
- jakie procesy trzeba uruchomić do jego realizacji
- kto powinien brać udział w analizie przedwdrożeniowej oraz dalszej części wdrażania systemu
- w jakiej kolejności i jakie zadania będą wykonywać użytkownicy systemu
Zarządzanie procesami biznesowymi na przykładzie firmy budowlanej
Opisywany system może zostać wykorzystany w wielu firmach, bez znaczenia w jakiej branży działają oraz ile zatrudniają osób. Jako przykład działania posłuży nam firma budowlana, dzięki której opiszemy najczęściej wdrażane procesy biznesowe w takich przedsiębiorstwach.
1. Zarządzanie dokumentacją – definiowanie dokumentów, nadawanie odpowiednich poziomów uprawnień, dostęp do informacji z każdego miejsca na Świecie.
2. Obieg faktury kosztowej – uporządkowanie procesów dekretacji dokumentów kosztowych. Dokument wysyłany jest do modułu księgowego w systemie ERP oraz zasila danymi budżety kontraktów w systemie DMS.
3. Budżet i harmonogram – pełna kontrola nad cashflow firmy oraz monitoring postępu pracy na kontrakcie. Zawarty w systemie harmonogram Gantta na bieżąco pokazuje rozbieżności między planem, a jego realizacją. Dane zebrane w Business Intelligence są analizowane w dowolnym momencie.
4. Ofertowanie – jeden z istotniejszych procesów, jakie zachodzą w firmie budowlanej. Dokumentacja znajduje się w jednym miejscu, z którego można rozdzielać i wykonywać zadania (przygotowanie kosztorysu, harmonogramu pracy) oraz generować oferty dla inwestora.
Rozliczanie budowy – Excel to przeżytek
Mając do dyspozycji wyżej opisywane narzędzie możemy całkowicie zapomnieć o korzystaniu z excela. System sam w sobie zawiera te funkcjonalności, rozbudowane o kolejne moduły, dzięki czemu zarządzanie każdym z działów firmy i rozdzielanie zadań jest możliwe w jednym miejscu.
Warto podkreślić, że firma budowalna jest tutaj tylko przykładem. Systemy te bardzo dobrze radzą sobie też w innych branżach. O wszystkim opowiedzą nasi specjaliści, którzy są dostępni pod numerem telefonu 32 263 00 00.
Artykuł opiera się na informacjach ze strony http://oprogramowaniedlabudownictwa.pl/zarzadzanie-procesami-biznesowymi-bpm
Interesuje Cię rozwiązanie BPM? Wypełnij formularz i umów się na prezentację.