Oprogramowanie klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to systemy informatyczne służące do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić przedsiębiorstwo usługowe, handlowe czy produkcyjne, które nie jest wyposażone w tego rodzaju narzędzie.
2. Systemy ERP przykłady
3. Koszt systemu informatycznego klasy ERP
4. Prezentacja systemu informatycznego klasy ERP
Systemy ERP – co to jest
Systemy ERP cechują się budową modułową. Oznacza to, że w ramach jednego systemu do czynienia mamy z wieloma, zintegrowanymi ze sobą modułami. Każdy z modułów odpowiada za inne procesy biznesowe w naszej firmie. Najczęściej występujące moduły dobrego systemu ERP to:
• Sprzedaż i gospodarka magazynowa – tu powstają faktury, dokumenty WZ itp.
• Księgowość – w zależności od prowadzonej działalności są to pełne księgi lub księgi przychodów i rozchodów. Dobry system ERP automatycznie generuje pliki JPK.
• Kadry i zasoby ludzkie – moduł zajmujący się wypłatami, urlopami, oraz wszystkimi elementami związanymi z rozliczaniem pracowników.
• Zarządzanie produkcją – kiedyś osobna klasa systemów, zwana MRP. Dzisiaj stanowi element dobrego pakietu ERP. Pozwala między innymi na harmonogramowanie gniazd produkcyjnych oraz materiałów.
Obok podstawowych modułów opisanych wyżej, często spotyka się moduły takie jak CRM, zarządzanie serwisem, raportowanie Business Intelligence, portal b2b czy elektroniczny obieg dokumentów.
Systemy ERP przykłady
Ciekawym przykładem systemów ERP jest rodzina oprogramowania tej klasy od krakowskiego producenta, firmy COMARCH. Posiadają oni w swojej ofercie następujące systemy ERP, w kolejności od najmniejszego do największego:
• COMARCH ERP XT
• COMARCH ERP OPTIMA
• COMARCH ERP ALUM
• COMARCH ERP XL
Każdy z nich różni się grupą docelową, do której został skierowany. Najmniejszy, ERP XT, to rozwiązanie oparte o chmurę Comarch Cloud. System pozwala na prowadzenie sprzedaży i księgowości z poziomu przeglądarki internetowej.
Najbardziej popularnym systemem jest ERP Optima, która wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa. XL i ALTUM przeznaczone są dla dużych firm i grup kapitałowych. Comarch ERP XL świetnie sprawdza się w firmach produkcyjnych, natomiast ALUM w handlowych i usługowych.
Koszt systemu informatycznego klasy ERP
Trudno jest wycenić koszt wdrożenia systemu informatycznego. Najlepiej na to pytanie może odpowiedzieć dogłębna analiza przedwdrożeniowa, która pozwoli na wykonanie budżetu i harmonogramu wdrożenia.
Pierwszym krokiem do poznania estymacji kosztów wdrożenia jest spotkanie z przedstawicielami firmy wdrażającej i opowiedzenie o swoich oczekiwaniach, problemach i wymaganiach.
Na ich podstawie firma jest w stanie wstępnie oszacować poziom skomplikowania projektu od strony usługowej oraz licencyjnej. Dane te pozwalają na podanie wstępnych widełek cenowych.
Prezentacja systemu informatycznego klasy ERP
Warto umówić się na prezentację oprogramowania ERP, aby poznać realne korzyści jakie można uzyskać z wdrożenia. Profesjonalne firmy wdrożeniowe oferują pokazy „na żywym organizmie” w siedzibie klienta. Oznacza to, że w czasie spotkania konkretne rozwiązania prezentowane są w oferowanym systemie na bazie demonstracyjnej.
Zapytaj o prezentację systemu. Zadzwoń 32 420 66 21 lub wypełnij formularz.