Duże firmy muszą przesłać fiskusowi dane z ewidencji VAT w formacie elektronicznym. Wszystko przez Jednolity Plik Kontrolny, który obowiązuje przedsiębiorców od 1 lipca 2016 roku. A JPK to nie tylko nowe obowiązki, ale także nowe problemy.
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) zmusza do zmiany systemu księgowego
W większych przedsiębiorstwach wprowadzenie JPK w formie i strukturze, która została określona przez Ministra Finansów wiązało się z obowiązkiem zmiany systemu księgowego. Co wnoszą te zmiany?
Przede wszystkim teraz konieczne jest podawanie daty wpływu faktury do firmy oraz ewidencjonowania każdego pojedynczego ruchu magazynowego. Dość kontrowersyjnym jest wymóg rozpisywania zakupów na poszczególne pozycje. To zdaniem księgowych nowy obowiązek, który powoduje mnóstwo dodatkowej pracy przy np. wielu fakturach za zakup materiałów biurowych, czy artykułów spożywczych. Do tej pory księgowano zakupy według stawki VAT oraz zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego. Oficjalną informację zamieszczono na stronie Ministerstwa Finansów.
W internecie można znaleźć dyskusje księgowych dotyczącą zatrudniania dodatkowych osób, które wprowadzą punkt po punkcie wszystkie pozycje z danej faktury. Jeśli na fakturze będzie 50 pozycji za materiały biurowe, to każdą z pozycji (długopisy, kartki, spinacze) trzeba osobno wprowadzić do systemu. A nie każdy producent systemu informatycznego przewidział tak szczegółowe wymagania.
Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz czy Twój system jest przygotowany na obsługę Jednolitego Pliku Kontrolnego to skontaktuj się z naszymi specjalistami przez poniższy formularz lub bezpośrednio pod adresem mailowym kontakt@portalerp.pl
JPK nie tylko dla dużych firm
Teraz JPK dotyczy tylko dużych firm, które zatrudniają przynajmniej 250 osób lub mają ponad 50 mln euro obrotów rocznie i jednocześnie ponad 43 mln euro aktywów. Takie przedsiębiorstwa muszą przekazać dane z ewidencji VAT już do 25 sierpnia – w terminie złożenia deklaracji, a dane z innych struktur, np. ksiąg rachunkowych, udostępniać na żądanie Urzędu Skarbowego.
Obowiązkiem zostaną objęte również firmy z sektora MŚP już 1 stycznia 2017 roku. Mikroprzedsiębiorców będzie to dotyczyć rok później. Więcej o jednolitym pliku kontrolnym i jego strukturach.