Jednolity plik kontrolny obejmie małe i średnie firmy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jednolity plik kontrolny wszedł w życie 1 lipca 2016 roku, obejmując większe firmy. Od 2017 roku ma on obowiązywać małe i średnie przedsiębiorstwa – co jest dużym zaskoczeniem. Dopiero w 1 lipca 2018 przepis zacznie dotyczyć mikroprzedsiębiorstw.

Jednolity plik kontrolny – rozporządzenie

Teraz rozporządzenie obejmuje wyłącznie firmy, gdzie zatrudnionych jest ponad 250 pracowników, a także jeśli obrót roczny jest równy lub większy niż 50 mln euro i sam bilans roczny przekracza 43 miliony euro. Zmiana nastąpiła w przepisach związanych z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, którą muszą wprowadzić JPK do 2017 roku, a nie jak wcześniej ustalano do 1 lipca 2018 roku.

Jednolity plik kontrolny obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa od 2017 roku

System ERP a JPK

Problemem jest to, że nie każdy system informatyczny jest spójny z jednolitym plikiem kontrolnym, a producenci oprogramowania mogą nie zdążyć z wprowadzeniem wszystkich zmian do 1 lipca (duże przedsiębiorstwa) czy na początku 2017  roku (małe i średnie przedsiębiorstwa). O konieczności zmian w systemach swoich klientów informował producent oprogramowania Sagem, natomiast producent systemów Comarch ERP zapewnia, że obecni i przyszli klienci nie muszą przejmować się nadchodzącymi zmianami, bowiem system od dawna gotowy jest na jednolity plik kontrolny.

7 struktur pliku

Jednolity plik kontrolny został podzielony na siedem struktur, w których zawiera się:

  • ewidencja zakupu i sprzedaży VAT
  • faktury VAT
  • księgi rachunkowe
  • magazyn
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów
  • wyciągi bankowe.

Struktura ta będzie mieć 361 pól obowiązkowych i 190 dodatkowych.  Obecna deklaracja VAT zawiera 40 pól.

JPK ma przede wszystkim usprawnić rozliczanie się przedsiębiorstw z fiskusem. Będzie to szansa na wykrycie wszelkich nielegalnych działań związanych z przerzucaniem dochodów do tak zwanych rajów podatkowych. Za brak jednolitego pliku kontrolnego grozić będzie odpowiedzialność karno – skarbowa.

Więcej informacji o działaniu i strukturach JPK znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów – tutaj.

Dodatkowe materiały i informacje zmianach znajdują się na stronie http://www.connecto.pl/jednolity-plik-kontrolny-jpk-potrzebne-beda-zmiany-w-systemach-it

Masz dla nas temat? Skontaktuj się z nami przez formularz.

Jednolity plik kontrolny obejmie małe i średnie firmy

| Polecamy, Systemy ERP |