Reklama

System informatyczny w firmie – o czym trzeba pamiętać?

5 marca 2018
160 Wyświetlenia artykułu
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zainteresowanie firm funkcjonalnymi narzędziami z zakresu IT do zarządzania firmą staje się coraz większe. Wszystko dlatego, że odpowiednio dopasowany system informatyczny stanowi fundament dobrze działającego przedsiębiorstwa.

Plusów jest wiele – usprawnia komunikację, zestawia bazy danych, gromadzi potrzebne informacje, archiwizuje przebieg wszystkich czynności, raportuje o wynikach. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć.

1. System informatyczny a wdrożenie
2. Czy warto postawić na system informatyczny?
3. Jak wybrać odpowiedni system informatyczny?
4. Dobór systemu informatycznego wraz ze specjalistami

System informatyczny a wdrożenie

Wdrożenie dobrego systemu informatycznego w większości firm stało się faktem. Nie mniej jednak są jeszcze przedsiębiorstwa, które nie podjęły decyzji o tym, jaki system byłby dla firmy najwłaściwszy albo planują zmianę systemu. W takim wypadku warto pamiętać o czynnikach warunkujących sukces.

Kluczowym punktem jest dobór platformy cyfrowej, z której firma będzie korzystać. W tym przypadku istotne jest poznanie podstawowych zasad, które ułatwią racjonalny wybór najtrafniejszego typu systemu, odpowiedniego dla strategii firmy. Dobry system powinien być dopasowany do firmy, nie odwrotnie.

Czy warto postawić na system informatyczny?

Obecnie systemy informatyczne, czyli między innymi struktury cyfrowe, bazy danych czy elektroniczny obieg materiałów dokumentacyjnych, możemy napotkać w niemalże każdej dziedzinie. Systemy informatyczne generują szereg pozytywnych konsekwencji w każdej branży, każdym rodzaju działalności, bez względu na zasięg czy rozmiar przedsiębiorstwa.

Ogólne zalety dotyczą przede wszystkim nieograniczonego dostępu do określonych zasobów, usprawnieniu procesu wyszukiwania, monitorowania i kontroli materiałów. Zgromadzenie dokumentów w jednym miejscu daje możliwość korzystania z podręcznej bazy informacji niemal zawsze, kiedy zaistnieje taka konieczność.

Systemy informatyczne stanowią jedno z podstawowych narzędzi zarządzania jakością, zasobami oraz procesami. Wprowadzają ład oraz systematyczność, które są ważnym elementem cyfrowej standaryzacji i archiwizacji. Wpływa to bezpośrednio na oszczędność czasu, poprawę komunikacji między działami i zespołami oraz, w ogólnej perspektywie, poprawia wydajność całego procesu zarządzania firmą.

Jak wybrać odpowiedni system informatyczny?

Jako, że jest to kluczowa inwestycja w przyszłość firmy, nie warto kierować się wyłącznie czynnikami finansowymi. Wybór systemu powinien być przemyślany i związany z podstawowymi parametrami firmy. Wymagania zadaniowe stanowią pierwszy krok w ustaleniu profilu systemu.

Na początki należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duży zasięg ma mieć system, ustalić jego podstawowe zadania, a następnie zakres możliwości. Oprócz tego zaleca się przeprowadzenie symulacji wdrożenia i analizy potrzeb organizacyjnych. Umożliwi to lepsze dopasowanie profilu systemu do funkcjonowania firmy oraz ewentualne poprawki.

W obszarze zarządzania zasobami ludzkimi oraz kultury organizacyjnej warto zasięgnąć opinii pracowników, w celu ustalenia ich oczekiwań. To niezwykle ważne, ponieważ to oni będą użytkownikami platformy. Takie spostrzeżenia pomogą optymalnie skonfigurować system do codziennych, ważnych czynności i poprawią płynność przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi organami przedsiębiorstwa.

Dobór systemu informatycznego wraz ze specjalistami

Nie można zapomnieć, że prawidłowo dobrany system informatyczny nie tylko wspomaga procesy firmowe, ale coraz częściej także je definiuje. Jednym z miejsc, w którym specjaliści pomogą dobrać właściwe rozwiązanie jest firma Connecto z Sosnowca. Na stronie http://www.connecto.pl/ można umówić się na prezentację systemu, poznać oprogramowanie i dopasować je do swoich wymagań.

Kluczem do sukcesu jest dobranie system informatycznego, który będzie w pełni odpowiadał na potrzeby firmy i jej pracowników. Tylko wtedy potencjał tej swoistej formy współpracy zostanie w pełni wykorzystany, co znacznie wpłynie na efektywność i wydajność całokształtu działalności.

Firma (wymagane)

NIP (wymagane)

Imię i nazwisko (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie przez Connecto Sp. z o.o. ul. Mariacka 1/5 w Sosnowcu i spółki zależne Connecto Sp. z o.o moich danych osobowych w celach marketingowych i informacyjnych zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002r. nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Connecto Sp. z o.o. ul. Mariacka 1/5 w Sosnowcu i spółki zależne Connecto Sp. z o.o w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Connecto Sp. z o.o. informacji handlowych na podany adres poczty elektronicznej lub numer telefonu.

 

Czytaj także:

Oprogramowanie ERP dla firm
Systemy ERP
Udostępnienia538 Wyświetleń artykułu
Systemy ERP
Udostępnienia538 Wyświetleń artykułu

Oprogramowanie ERP dla firm

Adrian Lichacz - Kwi 05, 2018

Oprogramowanie ERP jest wykorzystywane w przedsiębiorstwach na terenie całego kraju. Czym kierować się przy wyborze systemu i dlaczego nie zwracać…

Archiwizacja dokumentów – na czym polega?
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia75 Wyświetleń artykułu
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia75 Wyświetleń artykułu

Archiwizacja dokumentów – na czym polega?

Damian Zimoch - Mar 15, 2018

Archiwizacja dokumentów polega na gromadzeniu, przechowywaniu, zabezpieczaniu i udostępnianiu konkretnych materiałów. Dzisiejsze archiwa funkcjonują nieco inaczej niż kiedyś. Nie są…

Elektroniczny obieg dokumentów
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia1187 Wyświetleń artykułu
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia1187 Wyświetleń artykułu

Elektroniczny obieg dokumentów

Damian Zimoch - Mar 03, 2018

Elektroniczny obieg dokumentów pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorstwom co najmniej 60 procent czasu na obsługę konkretnego działania. Wszystko po wejściu unijnego rozporządzenia…