Reklama

JPK wnosi sporo zamieszania do funkcjonowania firm

27 lipca 2016
110 Wyświetlenia artykułu
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Duże firmy muszą przesłać fiskusowi dane z ewidencji VAT w formacie elektronicznym. Wszystko przez Jednolity Plik Kontrolny, który obowiązuje przedsiębiorców od 1 lipca 2016 roku. A JPK to nie tylko nowe obowiązki, ale także nowe problemy.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) zmusza do zmiany systemu księgowego

W większych przedsiębiorstwach wprowadzenie JPK w formie i strukturze, która została określona przez Ministra Finansów wiązało się z obowiązkiem zmiany systemu księgowego. Co wnoszą te zmiany?

Przede wszystkim teraz konieczne jest podawanie daty wpływu faktury do firmy oraz ewidencjonowania każdego pojedynczego ruchu magazynowego. Dość kontrowersyjnym jest wymóg rozpisywania zakupów na poszczególne pozycje. To zdaniem księgowych nowy obowiązek, który powoduje mnóstwo dodatkowej pracy przy np. wielu fakturach za zakup materiałów biurowych, czy artykułów spożywczych. Do tej pory księgowano zakupy według stawki VAT oraz zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego. Oficjalną informację zamieszczono na stronie Ministerstwa Finansów.

W internecie można znaleźć dyskusje księgowych dotyczącą zatrudniania dodatkowych osób, które wprowadzą punkt po punkcie wszystkie pozycje z danej faktury. Jeśli na fakturze będzie 50 pozycji za materiały biurowe, to każdą z pozycji (długopisy, kartki, spinacze) trzeba osobno wprowadzić do systemu. A nie każdy producent systemu informatycznego przewidział tak szczegółowe wymagania.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz czy Twój system jest przygotowany na obsługę Jednolitego Pliku Kontrolnego to skontaktuj się z naszymi specjalistami przez poniższy formularz lub bezpośrednio pod adresem mailowym kontakt@portalerp.pl

Imię i nazwisko

Firma

Telefon

Adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie przez Connecto Sp. z o.o. ul. Mariacka 1/5 w Sosnowcu i spółki zależne Connecto Sp. z o.o moich danych osobowych w celach marketingowych i informacyjnych zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002r. nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Connecto Sp. z o.o. ul. Mariacka 1/5 w Sosnowcu i spółki zależne Connecto Sp. z o.o w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Connecto Sp. z o.o. informacji handlowych na podany adres poczty elektronicznej lub numer telefonu.

---

[checkbox-accept-send-information]

[checkbox-accept-processing-information]

Wysłano z formularza http://portalerp.pl

JPK problemem dla firm

JPK nie tylko dla dużych firm

Teraz JPK dotyczy tylko dużych firm, które zatrudniają przynajmniej 250 osób lub mają ponad 50 mln euro obrotów rocznie i jednocześnie ponad 43 mln euro aktywów. Takie przedsiębiorstwa muszą przekazać dane z ewidencji VAT już do 25 sierpnia – w terminie złożenia  deklaracji, a dane z innych struktur, np. ksiąg rachunkowych, udostępniać na żądanie Urzędu Skarbowego.

Obowiązkiem zostaną objęte również firmy z sektora MŚP już 1 stycznia 2017 roku. Mikroprzedsiębiorców będzie to dotyczyć rok później. Więcej o jednolitym pliku kontrolnym i jego strukturach.

Czytaj także:

Archiwizacja dokumentów – na czym polega?
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia29 Wyświetleń artykułu
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia29 Wyświetleń artykułu

Archiwizacja dokumentów – na czym polega?

Damian Zimoch - Mar 15, 2018

Archiwizacja dokumentów polega na gromadzeniu, przechowywaniu, zabezpieczaniu i udostępnianiu konkretnych materiałów. Dzisiejsze archiwa funkcjonują nieco inaczej niż kiedyś. Nie są…

Elektroniczny obieg dokumentów
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia1138 Wyświetleń artykułu
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia1138 Wyświetleń artykułu

Elektroniczny obieg dokumentów

Damian Zimoch - Mar 03, 2018

Elektroniczny obieg dokumentów pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorstwom co najmniej 60 procent czasu na obsługę konkretnego działania. Wszystko po wejściu unijnego rozporządzenia…

Connecto DMS to system szyty na miarę
Systemy DMS, Zajawka
Udostępnienia454 Wyświetleń artykułu
Systemy DMS, Zajawka
Udostępnienia454 Wyświetleń artykułu

Connecto DMS to system szyty na miarę

Adrian Lichacz - Lut 24, 2018

System Connecto DMS jest znany w branży IT i ceniony przez klientów, a tu z branżami bywa różnie, można nawet…