Reklama

Budżetowanie – czy tego potrzebuje firma?

24 lutego 2017
183 Wyświetlenia artykułu
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Budżetowanie to jeden z ważniejszych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Odpowiednio wdrożone metody budżetowania pozwalają działać szybciej i sprawniej podejmować wszelkie decyzje. Prezentujemy działanie oprogramowania wykorzystywanego do budżetowania.

Budżetowanie w przedsiębiorstwie

Budżetowanie w przedsiębiorstwie – czy jest potrzebne?

Z opisu widniejącego na stronie producenta oprogramowania do budżetowania wynika, że to jeden z niezbędnych procesów, by firma sprawnie funkcjonowała. Każda z metod oraz narzędzi to właściwe realizowanie działań ustalonych przez osoby decyzyjne w przedsiębiorstwie.

Jednak, czym jest budżetowanie? Z definicji to jeden z kilku instrumentów rachunkowości zarządczej, która wspomaga osiągnięcie celu w firmie. W jego skład wchodzi m.in.:

  • projektowanie budżetu
  • tworzenie i zatwierdzenie budżetu
  • kontrolowanie budżetu

Należy pamiętać, że planowanie, budżet i kontrola to tak zwany „związek dwukierunkowy”. Oznacza to wzajemną relacje, która powoduje potrzebę ciągłego rewidowania ustalonych założeń. Dzięki temu, np. zarządzanie projektami budowlanymi staje się o wiele prostsze. Lecz to nie jedyna branża, która w pełni wykorzystuje możliwości oprogramowania.

Metody budżetowania – skuteczne wykonanie działań

Wdrażając właściwe metody budżetowania można w stu procentach wykorzystać finanse i usprawnić podejmowanie decyzji, które dotyczą produkcji lub inwestycji. Przykładem jest zarządzanie kosztami czy sprzedażą. To także możliwość kontrolowania oraz porównywania rzeczywistych kosztów z tym, co zostało zaplanowane przez kierowników danego działu. Stała kontrola równa się z szybką analizą problemów i eliminowaniem działań, które nie przynoszą określonych celów.

Budżetowanie w firmie - screen Connecto DMS

fot. Budżetowanie w firmie – screen Connecto DMS

Na obrazku budżet oraz szczegółowe zestawienie dokumentów rozliczeniowych, które miały wpływ na pozycję 1.3 Sprzęt. W tym przypadku to kilka faktur od podwykonawców i jedna kara zwrotu maszyn budowlanych.

System w pełni zintegrowany

To podstawowa kwestia przy wyborze programu, który ma odpowiadać za budżetowanie. Powinien on być intuicyjny i prosty w obsłudze, ale ponadto funkcjonalny z innymi modułami. Dotyczy to opisywanych na naszej stronie rozwiązań CRM, Business Intelligence oraz elektronicznego obiegu dokumentów. Oprogramowanie powinno integrować się również z systemami klasy ERP.

Łatwe działanie

Program w całości nadzoruje założenia firmy, co powoduje, że każdy dział przedsiębiorstwa wykonuje założone zadania na czas i wysoką skutecznością. Należy pamiętać, że budżet przygotowywany jest przez zespół, gdzie każda z osób prezentuje dane ze swojego działu. To z kolei daje możliwość określenia celów oraz kontroli działań.

Chcesz wdrożyć system do budżetowania? Zadzwoń 32 420 66 21

Artykuł stworzony na podstawie: http://www.connecto.pl/budzetowanie-w-przedsiebiorstwie

Czytaj także:

System informatyczny w firmie – o czym trzeba pamiętać?
Systemy DMS, Systemy ERP
Udostępnienia74 Wyświetleń artykułu
Systemy DMS, Systemy ERP
Udostępnienia74 Wyświetleń artykułu

System informatyczny w firmie – o czym trzeba pamiętać?

Kamil Kowalski - Lut 01, 2018

Zainteresowanie firm funkcjonalnymi narzędziami z zakresu IT do zarządzania firmą staje się coraz większe. Wszystko dlatego, że odpowiednio dopasowany system…

Elektroniczny obieg dokumentów
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia1064 Wyświetleń artykułu
Gorące, Systemy DMS
Udostępnienia1064 Wyświetleń artykułu

Elektroniczny obieg dokumentów

Damian Zimoch - Sty 02, 2018

Elektroniczny obieg dokumentów pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorstwom co najmniej 60 procent czasu na obsługę konkretnego działania. Wszystko po wejściu unijnego rozporządzenia…

System ERP – funkcjonowanie i działanie
Systemy ERP
Udostępnienia384 Wyświetleń artykułu
Systemy ERP
Udostępnienia384 Wyświetleń artykułu

System ERP – funkcjonowanie i działanie

Damian Zimoch - Gru 04, 2017

System ERP wykorzystywany jest do planowania zasobów w tysiącach firm. I w sumie niewiele o wiemy. Postanowiliśmy przybliżyć funkcjonowanie systemu…