Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Programy dla firm tak naprawdę potrzebne są wszędzie tam, gdzie zachodzą jakieś procesy. W wielu mniejszych firmach specjalistyczne oprogramowanie zastępowane jest tabelami excela, a zdarza się nawet, że w dalszym ciągu informacje zapisuje się w notatnikach.

Są branże, które obecnie nie mogą pozwolić sobie na dalsze funkcjonowanie bez profesjonalnych narzędzi. Ich właściciele spotykają się z tematyką oprogramowania, odbierają telefony z propozycją wdrożenia systemu informatyczne, ale nie widzą korzyści płynąc z inwestycji w oprogramowanie dla firm. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, który ułatwi decyzję i przybliży działanie rozwiązań informatycznych.

Program dla firmy wybieraj indywidualnie

Decydując się na system informatyczny kierujmy się branżą, w jakiej działamy. Choć w większość systemy są do siebie podobne, to zawierają inne moduły. Jedne z nich wykorzystywane są do produkcji, inne sprawdzą się handlu, czy w zarządzaniu relacjami z klientem.

Wiadomo, że każda firma potrzebuje innego rozwiązania, więc nie ma sensu inwestowania w system zawierający moduł magazynowy jeśli w ogóle go nie prowadzimy. Natomiast w każdej firmie tak samo funkcjonuje księgowość, więc z doborem systemu dla księgowości problemu nie będzie.

Programy dla firm - poznaj najlepsze z nich

Program księgowy dla każdej branży

Wybierając program księgowy należy zwrócić uwagę na to, by obsługiwał księgowość w każdej formie i był cały czas aktualizowany. Wtedy mamy pewność, że system z którego korzystamy jest zgodny z obowiązującymi przepisami i prowadzenie księgowości odbywa się legalnie.

Popularne programy księgowe zawierają trzy moduły. Są to: Księga przychodów i Rozchodów (KPiR), Pełna księgowość oraz ewidencja środków trwałych.

Tutaj nie ma znaczenia branża, w której funkcjonuje nasza firma. Działania księgowych wszędzie są takie same, dlatego jeśli posiadamy dział księgowy w przedsiębiorstwie i szukamy kompleksowego rozwiązania, bez zlecania działań na zewnątrz, to jest spotkać się z osobami zajmującymi się księgowością i wspólnie wybrać system

Programy dla firm budowlanych

Mówiąc o programach dla firm budowlanych należy się skupić przede wszystkim na tym, by system pomagał w zarządzaniu projektem, czyli ułatwił działanie kierownika projektu. To on ma najwięcej obowiązków i zadań podczas prowadzenia projektu. Do niego należy podejmowanie szybkich i trafnych decyzji, które zapewnią całkowite uniknięcie albo zminimalizowanie popełnienia błędu.

Odpowiednie oprogramowanie dla budownictwa może w tym pomóc. Jedna z firm informatycznych na swojej stronie umieściła bardzo trafne porównanie działania przedsiębiorstwa budowlanego bez systemu i firmy z systemem:

Firma bez systemu
Firma z systemem
Brak dostępu do dokumentów Dotarcie do dokumentacji w każdym miejscu
Brak bieżącej informacji o kosztach Raportowanie działań z dokładnością do minuty
Ograniczone zarządzanie sprzętem
Monitorowanie działań i sprzętu budowlanego
Problem z komunikacją z działem zakupów Stały kontakt z każdym działem w firmie
Utrudnione podejmowanie decyzji Szybkie i sprawne wydawanie zleceń
Problem z kontaktem z podwykonawcami Otrzymywanie informacji o etapie wykonanych prac

Systemy dla firm budowlanych wspierają działania od prostego wprowadzenia dokumentu do systemu, poprzez opracowanie kosztorysu aż po wycenę, prowadzenie projektu, na rozliczeniu z inwestorem kończąc.

Programy dla firm produkcyjnych

Wybierając system do zarządzania produkcją zwróć uwagę czy posiada on funkcje, które są dla Ciebie niezbędne. Nie kieruj się ceną czy tym, że system jest już pełni gotowy i wystarczy go zainstalować. Szybko może się okazać, że nie ma w nim wielu rozwiązań okołoprodukcyjnych, używanych w Twojej firmie już na starcie.

Taki wybór wiąże się z rozbudowaniem tego, co wybrałeś (i trzeba dopłacić do interesu) albo zmienić system na taki, który te funkcje posiada (i trzeba znacznie dopłacić do interesu).  Mowa tutaj między innymi o funkcji informowania o dostępności surowców, czy półproduktów, jakie potem wykorzystywane są w produkcji.

Zwróć uwagę czy wybierany system posiada konfigurator produktu – odpowiada on za wsparcie procesów w produkcji i sprzedaży wszystkiego, co robisz na specjalne zamówienie. Sprawdza się to szczególnie w zakładach, których produkcja dzieli się na kilka typów.

Główne zalety programów dla produkcji to:

  • budowanie technologii
  • tworzenie ofert
  • wyliczenie kosztów
  • symulowanie cen sprzedaży

Program dla firm produkcyjnych

Programy dla firm handlowych

Ten system łączy ze sobą funkcje magazynu i sprzedaży, a co ważne dopasowany jest do profilu działalności firmy. W systemie poza stałą kontrolą tzw. procesów logistycznych występuje również opcja wystawienia dokumentu i prowadzenia kilkudziesięciu magazynów, które umieszczone są w dowolnym miejscu kraju. Niektóre z programów dla firm handlowych da się skonfigurować z czytnikami kodów kreskowych albo kolektorami danych. Takie rozwiązanie oferuje m.in. krakowski Comarch.

Programy dla e-commerce i B2B

W sprzedaży internetowej oraz współpracy z partnerami biznesowy liczy się nie tylko szybkość, ale i prostota.  Wielu z przedsiębiorców decyduje się na oprogramowanie do prowadzenia sklepu, które tworzone jest od podstaw, na tak zwane specjalne zamówienie.

Wybierając takie rozwiązanie otrzymujemy funkcje i moduły niezbędne do działania. Mimo rosnącej popularności aplikacji dedykowanych wciąż nie każdy wie czy wybrać gotowy produkt, czy wspomniany już, szyty na miarę.

Opisaliśmy tylko kilka rozwiązań, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy. Jeśli jesteś zainteresowany dobraniem właściwego systemu dla Twojego przedsiębiorstwa zadzwoń 32 420 66 21, wypełnij poniższy formularz lub skontaktuj się z nami bezpośrednio poprzez maila kontakt@portalerp.pl

Nasi specjaliści są w stanie zademonstrować wersję dowolnego systemu na spotkaniu bądź zdalnie, za pomocą specjalnego programu.

5 branż, w których niezbędne są programy dla firm

| Gorące, Zajawka |